BUZDAĞI HABER
Güncel ve son dakika haberlerin adresi

Emeklilik Şartlarında Yapılan Düzenleme: Erken Emeklilik İmkanı ve EYT’lilerin Beklentisi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendiren önemli bir düzenleme, prim ödeme süresini kısaltarak emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını azaltıyor. Bu adım, emeklilik hayali kuran bireylerin daha kısa bir sürede emekli olma imkanına kavuşmalarını mümkün kılıyor.

Meclis’e sunulacak yeni torba yasa ile Bağ-Kur’luların prim şartı 9 bin günden 7200 güne çekilecek. Bu düzenleme, Bağ-Kur’luların 1800 gün tasarruf sağlamasını ve 5 yıl daha az prim ödeme avantajını beraberinde getirecek. Ayrıca, esnafların emeklilik için gerekli prim gün sayısı SSK’lı çalışanlarla eşitlenecek, bu da esnafların 9 bin gün yerine 7 bin 200 günle emekli olmalarına olanak tanıyacak.

Prim düzenlemesi, SGK’lı çalışanlar ile Bağ-Kur’lu çalışan arasındaki 1800 gün, yani 5 yıllık süre farkını ortadan kaldıracak. Bu, sadece erken emeklilik imkanını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda emekli aylığına yüzde 20’lik bir artış sağlayacak.

Düzenleme, 2008-2015 yılları arasında Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya başlayanları da kapsayacak şekilde uygulanacak. Bu durum, 7200 prim günüyle emekli olma şansını yaklaşık 1 milyon kişiye sunacak. Bu kişiler, 5 yıl daha erken emeklilik olanağına kavuşacaklar.

Düzenleme, aynı zamanda EYT’lileri de yakından ilgilendiriyor. EYT, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ı temsil eder ve emeklilik için gerekli koşulları sağlamış ancak yaş şartı getirilmesi nedeniyle emekli olamayan bireyleri ifade eder. Düzenleme ile EYT’liler, Bağ-Kur’lu olarak çalışmışlarsa 7200 prim günüyle emekli olabilecekler.

Örneğin, 2009 yılında Bağ-Kur’lu olarak çalışmaya başlayan bir kadın, 7200 prim günüyle 53 yaşında emekli olabilecek. Bu düzenleme, EYT’lilerin mağduriyetini hafifletmeyi amaçlıyor.

Düzenlemenin Meclis’te kabul edilmesi halinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu adım, emeklilik sistemindeki adaletsizliklere çözüm getirerek birçok kişinin emeklilik hayalini daha erken yaşta gerçekleştirmesine olanak sağlayacak.

Tepki Göster
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku