Rusya, Kiev ve 3 Kenti Bombaladı

0 74

Ukrayna’nın başkenti Kiev, saldırı haberleriyle uyandı.
Şehir merkezinde patlamalar tekrarlandı. İçişleri Bakanlığı hedef bölgeleri açıkladı.
Saldırının ardından yaptığı açıklamada Zelenski, ölü ve yaralıların olduğu bilgisini de ekledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den uzun zamandır beklenen açıklama geldi.
Patlama, Rusya’yı Kırım’a bağlayan köprünün vurulmasının ardından tansiyonun zirvesine ulaşan Ukrayna’yı ayağa kaldırdı.


AFP’nin son dakika haberine göre Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sabah saatlerinde üç büyük patlama meydana geldi.
Patlama yerel saatle 08:15’te meydana geldi. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, patlamanın Kiev’in Shevchenko semtinde meydana geldiğini söyledi.


“Putin roket ile konuşan bir terörist. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin ofisinin bulunduğu bölgeye roket atıldığı duyuruldu.
Siviller sığınaklarını terk etmeye zorlandı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, saldırının can kaybına yol açtığını söyledi. Zelensky, “Bizi yok etmek ve dünyadan silmek istiyorlar” dedi.
Putin, Kiev’deki patlamadan bu yana ilk kez Rusya’nın bir saldırıya aynı derecede güçle karşılık vereceğini söyledi.


Rus lider, Ukrayna’nın TürkAkım’a saldırmaya çalıştığını ve bugünkü Rus askeri saldırısının Ukrayna’nın askeri, enerji ve iletişim altyapısını hedef aldığını vurguladı.


Putin, saldırıların devam etmesi halinde Rusya’nın tepkisinin daha sert olacağını söyledi.
“Adli ve alınan diğer verilere göre, patlamanın Rus sivil ve stratejik altyapısını hedef alan bir terör eylemi olduğu açıktır. Terör saldırısını kışkırtanlar, organizatörler ve failler aynı zamanda Ukrayna istihbarat servisleridir. Kiev rejiminin saldırıya uğradığı açıktır. Uzun süredir kullanılan terör yöntemleri. Bu, Ukraynalı ve Rus halk figürlerinin, gazetecilerin ve bilim adamlarının öldürülmesini de içeriyor. Bunlar, sekiz yıldır Donbass şehirlerine yapılan terörist saldırılar” dedi. Putin, Ukrayna istihbaratının Rusya’nın enerji altyapısına da saldırılar planladığını iddia ederek şunları söyledi:
Bu üç ayrı saldırı aynı noktaya zarar verdi. Alınan önlemler bu zararı hemen giderdi ve ciddi sonuçların önüne geçti. Ancak, Türkiye’nin doğal gaz boru hattının bir bölümü de dahil olmak üzere, ülkemizin elektrik santrallerine ve gaz boru hatlarına yönelik bir dizi terör saldırısı düzenlemeye çalışıldı. “Bu terör saldırıları, faillerin ifadeleri ve objektif delillerle teyit edilmektedir”


Bu arada Putin, Kuzey Akım boru hattındaki gaz sızıntısını ABD ve Batılı güçlerin sabote ettiğini iddia etti ve olaydan kimin sorumlu olduğunu bildiğini söyledi. Rus saldırısı
Açıklamada, büyükelçiliğin vize bölümünün bulunduğu binanın hasar gördüğü, binada aylardır hizmet verilmediği ve binada personel bulunmadığı belirtildi. Kiev’deki Bell Vakfı eski başkanı Sergey Samrenny, sosyal medya hesaplarından bir fotoğraf yayınlayarak,
“Kiev’deki Alman büyükelçiliğinin vize bölümünün bulunduğu bina bugün Ruslar tarafından saldırıya uğradı. Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Analena Baerbock, belki de durumu yerinde kontrol etmek için bir Leopard tankı göndermek istiyorlar dedi.

Zelenski, saldırının ilk hedefinin enerji altyapısı olacağını açıkladı.
Zelenski: “Bu hedefler özel olarak seçildi” dedi.


Ukrayna, Rusya’nın bugün Ukrayna’ya 75 roket fırlattığını ve 41’i havada imha edildiğini duyurdu.
Zelensky, Rusya’nın saldırıda İran insansız hava araçlarını kullandığını da sözlerine ekledi.
Ukrayna cumhurbaşkanının açıklamasında, “Rusya’nın yeni saldırısı, medeni dünyanın Rusya’nın sorunlarını güç kullanarak çözmesi gerektiğinin bir başka işaretidir” ifadesine yer verdi.
Bu açıklamadan dakikalar sonra, Ukrayna İçişleri Bakanlığı saldırıda sekiz kişinin öldüğünü ve 24 kişinin yaralandığını duyurdu.


Kurtarma çalışmaları kapsamında Kiev’in merkezi trafiğe kapatıldı.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü.


Zelenski, Rusya saldırısının ardından Başbakan Olaf Scholz ile “acil G7 zirvesi” konusunda anlaştıklarını duyurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleva, Ukrayna’nın birçok şehrine yönelik saldırı sonrası bu sabah Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleva ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede bölgedeki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Odessa Askeri Yönetim başkanı Vitaly Kim, şehirde bir patlama olduğunu duyurdu. Kim, “Ön bilgiler hava savunma sisteminin çalıştığını gösteriyor” dedi.


Ulusal gazetelerde sabah saatlerinde sadece Kiev’de değil, Lviv ve Dnipro kentlerinde de saldırıların olduğu yer aldı. ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget A Brink, Kiev’e düzenlenen saldırının Rusya’nın sivillere yönelik saldırılarını tırmandırdığının bir işareti olduğunu söyledi. Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovyi, bugün okulların kapatılacağını ve derslerin uzaktan eğitim ile yürütüleceğini duyurdu.
Ayrıca mobil iletişimde geçici bir kesinti olduğunu söyledi.

Ukrayna başkenti saldırıya uğradığında bir BBC ekibi bölgeden canlı yayın yapıyordu.

Sosyal medyada viral olan bu videoda bir muhabir aniden arkasındaki seslere döner ve bir Rus füzesi görünce şok oluyor.
Muhabir kendini koruma içgüdüsüyle kısa bir süreden sonra ortaya çıkıyor ve başını yere koyarken stüdyo sunucusu neredeyse şok geçiriyor.
Rusya dün Zaporijya’ya saldırdı ve saldırıda en az 17 kişi öldü.

Cevap bırakın