BUZDAĞI HABER
Güncel ve son dakika haberlerin adresi

TİCARET Bakanlığı, Dijital Abonelik Platformlarına 166 Milyon TL İdari Para Cezası Uyguladı

0 184

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Türkiye’de dijital abonelik platformlarının tüketicilere haksız tahsilat ve iade süreçlerinde yaşattığı ihlallerin ardından TİCARET Bakanlığı tarafından 166 milyon TL idari para cezası uygulandı. Bakanlık, tüketicileri mağdur edebilecek her konuyu değerlendirdiğini ve gerekli incelemeleri hızla başlattığını açıkladı.

2023 yılı içinde bakanlığa ulaşan şikayetler doğrultusunda, TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor gibi içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları üzerinde detaylı bir inceleme başlatıldı. Bakanlık müfettişlerinin yaptığı denetimlerde, dijital platformlara abone olan tüketicilerin onayları alınmadan sözleşmelerinin yenilendiği, rızaları dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin taleplerinin süresi içinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alındığı ve eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği tespit edildi.

Bunun üzerine TİCARET Bakanlığı, dijital abonelik platformlarına toplamda 166 milyon TL idari para cezası uyguladı. Tüketicilerin haklarının korunması amacıyla yapılan bu hamle, dijital platformları daha şeffaf ve tüketici dostu politikalar benimsemeye yönlendirmeyi hedefliyor.

Tepki Göster
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku