BUZDAĞI HABER
Güncel ve son dakika haberlerin adresi

Torba Yasa: Ekonomik Düzenlemeler ve Emeklilere 5 Bin TL Ödeme Gündemde

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), gündemi meşgul eden Torba Yasası hakkında çalışmalarını sürdürüyor. Torba yasa içeriği ve maddeleri, ekonomiye yönelik çalışmaların devam ettiği bir dönemde dikkat çekiyor. İşte, torba yasa ile ilgili detaylar:

Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak?

Torba yasasının ne zaman çıkacağı sorusu vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Orta Vadeli Program kapsamında çeşitli düzenlemeleri içermesi beklenen torba teklifte ekonomiye ilişkin düzenlemeler yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu emeklilere ek 5 bin TL ödemesi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek torba yasaya eklenmişti. Yeni evlenecek çiftler için ise faizsiz kredi uygulaması geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçti. Ancak torba teklif henüz TBMM’den geçmiş değil.

Son gelişmelere göre, torba yasanın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi için 16 Ekim saat 17.00’ye kadar muhalefet şerhlerine verilmesine karar verildi. Torba teklif TBMM’den geçtiği zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

Torba Yasada Neler Var?

Torba yasada yer alacak düzenlemeler arasında, emeklilere tek seferlik 5 bin liralık ödeme düzenlemesi de bulunuyor. Buna göre, çalışmayan emeklilere kasım ayının ilk çeyreğinde tek sefere mahsus olarak 5 bin lira ödeme yapılması planlanıyor. Ancak bu ödeme, emekli olup hâlâ çalışanlara ve ekim ayı içerisinde iş akdini fesheden emeklilere yapılmayacak.

Ayrıca, konutların turizm amaçlı kiralanmasına ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi de torba yasanın içinde yer alıyor. Bu düzenleme, konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin genel esaslara, izin belgesi düzenlenmesine, idari yaptırımlara ve turizm amaçlı kiralanan konutların tabi olacağı mevzuata ilişkin hükümleri içeriyor.

Ayrıca ev hanımlarına emeklilik, faizsiz evlilik kredisi ve Aile ve Gençlik Bankası gibi konuların da torba teklifte yer alması ön görülüyor.

Tepki Göster
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku