BUZDAĞI HABER
Güncel ve son dakika haberlerin adresi

Avrupa Adım Adım Savaşa Gidiyor? Putin’den Sert Adım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkanlık seçimlerinin öncesinde devlet medyasına önemli açıklamalarda bulundu. Putin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin anlamsız olduğunu belirterek, Finlandiya sınırına askeri yığınak yapacaklarını açıkladı.

Putin, Rusya’nın teknik olarak nükleer savaşa hazır olduğunu ifade etti. Ancak, “nükleer savaş” ihtimali için acele etmediklerini ve Ukrayna’da nükleer silah kullanmaya gerek görmediklerini söyledi.

Haber ajansı RIA’ya konuşan Putin, ABD’nin askerlerini Rusya topraklarına veya Ukrayna’ya konuşlandırması halinde bu hareketin bir müdahale olarak değerlendirileceğini belirtti.

Ukrayna’daki savaş, Rusya’nın Batı ile ilişkilerinde 1962 Küba Füze Krizi’nden bu yana yaşanan en derin krizi tetiklediğini vurgulayan Putin, Batı’yı Ukrayna’ya asker gönderilmesi halinde nükleer bir savaşı kışkırtma riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda defalarca uyardı.

Putin, Rusya’nın Ukrayna konusunda ciddi görüşmelere hazır olduğunu ifade ederek, “ancak bu müzakereler gerçekliğe dayanmalı” dedi.

Ayrıca, Amerikan seçimlerine ilişkin konuşan Putin, “Hiçbir ülkenin seçimine müdahale etmedik. Seçilen Amerikan lideriyle çalışmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı ve Trump’ın başkanlığı döneminde kendisini Biden’a karşı sempati beslemekle suçlandığını aktardı.

Putin’in bu sert açıklamaları, uluslararası ilişkilerdeki gerilimi daha da artırırken, Rusya’nın bölgesel politikalarındaki kararlılığını vurguladı.

Tepki Göster
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku