BUZDAĞI HABER
Güncel ve son dakika haberlerin adresi

ÇIRAK VE STAJ MAĞDURLARINA İYİ HABER

Yeni Torba Yasası’nda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve Staj Sigortası İçin Düzenlemeler Bekleniyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte milyonlarca vatandaş emeklilik hakkına kavuştu. Ancak, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için geçerli olan düzenlemeden 1999 öncesi staj sigortası başlatılanlar yararlanamadı. Yeni Torba Yasası’nda, bu konuda önemli düzenlemelerin bekleniyor.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasasının çıkmasının ardından yaş şartını karşılayan ancak prim gün sayısına takılan birçok kişi bulunuyor. Bu kişiler için dışarıdan sigorta primi ödeme seçeneği mevcut. Ancak, 2023 Temmuz sonrası asgari ücrete yapılan zamla birlikte isteğe bağlı sigorta primleri de artış gösterdi. Özellikle EYT kapsamında olan kişiler, primlerini ödeyemedikleri için emekli olamıyorlar.

EYT Yasası çıktığında yaş şartı kaldırıldı, ancak 5.000 prim günü kriteri değişmedi. Bu nedenle EYT kapsamında olanlar, yaş kriterini karşılıyor olsalar bile primlerini ödeyemedikleri için emekli olamıyorlar. Yaklaşık 4.5 milyon EYT’li bulunuyor ve bu kişilerin yaklaşık 1 milyon 800 bini emekli oldu, geri kalanı ise emeklilik için bekliyor. Özellikle kadınlar için yıpranma payı ile erken emeklilik hakkının düzenleme kapsamına alınması bekleniyor. Kadınların doğum borçlanma hakları ise henüz verilmedi. Bu düzenlemelerin yeni Torba Yasası’nda yer alması bekleniyor.

Yeni Torba Yasası’nda stajyer ve çıraklık sigortası ile ilgili bir düzenleme bekleniyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giriş yapan kişiler, staj ve çıraklık sigortası bulunsa dahi EYT kapsamı dışında kalmıştır. Bu kişilerin EYT kapsamına alınması için bir düzenleme yapılması bekleniyor.

Tepki Göster
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku